top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraDentysta z Krakowa

Z czego wynikają problemy zębów mądrości

Wyrastanie ósemek może sprawiać problemy. Z reguły proces wyrzynania się ósemek jest rozciągnięty w czasie i często nieprzyjemny. Nie u wszystkich ludzi ósemki się wyrzynają. Bywa tak, że rośnie tylko jedna, dwie, niekiedy nie wychodzą wcale. Mówią o tym czynniki genetyczne oraz przeważnie miejsce w szczęce. Towarzyszące wyrzynaniu się ósemek ból czy obrzęk dziąsła nie zawsze przesądzają o tym, że wyrzynają się w sposób niewłaściwy. Pomimo tego najlepiej skonsultować się z dentystą, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków niepoprawnego wyrzynania się ósemek.

Kłopot pojawia się w momencie, gdy wyrzynanie ósemek jest błędne. Na przykład gdy rosną wykrzywione albo ponad linię innych zębów, wpijają się w policzek, drażnią dziąsła lub stają się zatrzymanymi zębami. Największy ból może pojawić się ze względu na ucisk na pozostałe zęby, a czasami kiedy w okolicy występuje próchnica. Obok bólu w czasie wyrzynania ósemek może wystąpić również szczękościsk, gorączka, a także obrzęk oraz stan zapalny. Wystąpienie tych symptomów nie za każdym razem kończy się na usunięciu ósemek, ale rzecz jasna dentysta powinien obejrzeć kłopot.

Bywa tak, że ósemki stomatolog wyrywa zapobiegawczo, dlatego że w wielu przypadkach oczyszczanie ich szczoteczką jest trudne, co zazwyczaj prowadzi do powstawania próchnicy. Obok wyrwania ósemek lekarz dentysta może pomóc również innymi metodami. Aby ułatwić proces wyrzynania, może przyciąć dziąsło i przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page