Pionowe złamanie korzenia zęba to jeden z skomplikowanych przypadków, w których potrzebna jest pomoc dentysty. Zwykle do takiego problemu dochodzi na skutek znacznego zepsucia kości. Jest to konsekwencją obecności schorzeń przyzębia, wad zgryzu albo niszczenia zębów przez abrazję lub erozję. Korzenie są wtedy słabe i dlatego są mocniej wrażliwe na urazy. Złamanie pionowe może pojawić się także z powodu komplikacji po zabiegu endodontycznym i zwykle dotyczy trzonowych zębów w szczęce oraz przedtrzonowców – w górnej.
Wykrycie złamania pionowego jest trudne. Zdarza się, że nawet RTG zębów nie ukazuje precyzyjnie miejsca złamania, co sprawia, że niełatwo ujrzeć kłopot. Rzecz jasna dentysta postara się, aby, przedstawić poprawną diagnozę i skutecznie usunąć problem. Świadczyć o tym, że problemem jest pionowe złamanie może ostry ból pochodzący od zimna i ciepła albo siły nacisku podczas gryzienia. Ignorowanie złamania może poskutkować powstaniem przetoki.
Leczenie złamania pionowego niestety zalicza się do trudnych oraz bardzo często kończy się usunięciem zęba. Zasadniczym etapem jest właściwa diagnoza, dzięki czemu stomatolog będzie świadom, czy może na to zaradzić. Należy również skupić się na zapobieganiu pojawienia się takiego złamania. W tej sytuacji znacznie prościej przeciwdziałać, lecząc schorzenia przyzębia i dbając o higienę, niż leczyć bez ekstrakcji zęba. W czasie leczenia kanałowego pod mikroskopem lekarz endodonta robi wszystko, żeby nie doszło do powikłań.
コメント