top of page
Szukaj

Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

  • Zdjęcie autora: Dentysta z Krakowa
    Dentysta z Krakowa
  • 4 lut 2020
  • 1 minut(y) czytania

Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie stomatologiczne może być skomplikowane, przede wszystkim wtedy, kiedy stan zębów wymaga fachowego leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są mocno zniszczone (np. przez próchnicę), ale nadal da się je uratować bez konieczności usuwania. W takich sytuacjach po przebyciu leczenia sprawdza się uzupełnienie powstałych ubytków – tak zwana rekonstrukcja zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym wykorzystywanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle aplikuje się go, gdy korzeń zęba ciągle jest zdrowy i porządnie zaczepiony w zębodole, ale koronę zęba trzeba wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę sztyftu albo śruby, jaką przyczepia się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje w pełni odnowiony i może stosunkowo wiernie udawać ząb naturalny. W zależności od surowca, z którego zostanie sporządzony wkład i korona protetyczna. Materiałami, jakie zwykle są stosowane w tym celu są włókno szklane, cyrkon albo metal. Obecnie praktycznie rezygnuje się z metalu ze względu na niższą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest dość elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku konieczności, można je wyjąć, bez uszkodzenia korzenia. Cyrkon natomiast jest najtrwalszym oraz najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego cena jest nieco wyższa.

 
 
 

Comments


© 2023 by The Art of Food. Proudly created with Wix.com

bottom of page